Uważaj na oszustwa kryptowalutowe


Inwestycje w kryptowaluty są nadal bardzo popularne. To z jednej strony sposób na zainwestowanie pieniędzy, a z drugiej - temat często wykorzystywany przez oszustów. Rozprzestrzeniają oni fałszywe informacje, np. za pośrednictwem reklam. Chcesz osiągnąć zyski ze swoich inwestycji, a w wyniku działania oszustów możesz stracić swoje pieniądze. 

Zachowaj czujność!

Fałszywi doradcy inwestycyjni mogą kontaktować się z Tobą bezpośrednio, np. telefonicznie albo mejlowo lub to właśnie Ty skontaktujesz się z samym oszustem, bo zainteresuje Cię reklama lub artykuł o wysokich zyskach z inwestycji. 

Najczęściej oszuści kryptowalutowi:

  • nawiązują „współpracę” przez fałszywe reklamy i komunikaty o inwestycjach (np. w artykułach na popularnych portalach społecznościowych), które namawiają do kontaktu. Oferują atrakcyjne zarobki lub wysokie zyski z inwestycji
  • pobudzają wyobraźnię i wykorzystują wizerunek znanych celebrytów, polityków, czy sportowców 
  • sugerują olbrzymie zyski osobom nieletnim.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

  • Zachowaj szczególną ostrożność, kiedy szukasz informacji o inwestycjach
  • Jeżeli nie masz wiedzy na temat działania kryptowalut, inwestowanie w nie może okazać się dla Ciebie zbyt ryzykowne
  • Unikaj inwestowania dużych sum pieniędzy bez weryfikacji, komu je udostępniasz.

Jak przebiega oszustwo?

Fałszywe firmy doradztwa inwestycyjnego mogą Cię poprosić o udostępnienie poufnych danych, takich jak login i hasło do bankowości internetowej lub danych Twojej karty płatniczej. Aby pozyskać wrażliwe dane, mogą również poprosić Cię o zainstalowanie dodatkowego oprogramowania na komputerze, takiego jak TeamViewer czy AnyDesk. Jeśli je zainstalujesz, oszuści będą mogli zdalnie obserwować wszystko, co się dzieje na Twoim monitorze i wpływać na działanie komputera (tzw. pulpit zdalny), w tym korzystać z Twojej bankowości internetowej. Oszuści mogą również prosić Cię o kody z SMS-ów autoryzacyjnych lub o ich samodzielne wpisywanie. Wszystko po to, by np. potwierdzić wniosek o pożyczkę w banku.

Duże zyski z inwestycji wymagają także wysokich kwot wkładu. W ten sposób oszuści mogą przekonać Cię do wykonania przelewów na duże kwoty, które trafią na ich konta. Będą Cię także namawiać na pożyczkę lub wezmą ją za Ciebie - wykorzystają wspomniany pulpit zdalny i prośbę o kod z SMS-a autoryzacyjnego.

Fałszywy doradca inwestycyjny może również poprosić Cię o rejestrację na giełdzie kryptowalutowej i zainwestowanie na niej pieniędzy. Giełda może być prawdziwa, jednak przelane pieniądze zostaną później przesłane na inny wirtualny portfel, skąd nie uda Ci się ich odzyskać.

Jak się bronić?

Zachowaj ostrożność, nie działaj pod presją czasu. Dokładnie sprawdź inwestycję, skontaktuj się z ludźmi, którym ufasz i spróbuj zapoznać się z zasadami, wadami i zaletami inwestowania pieniędzy. 

Uważaj na:

  • obietnice bardzo szybkich i wysokich zysków z inwestycji
  • nagrody za wykonywanie przelewów w terminie
  • prośby o wysyłanie środków za granicę, pod pozorem wysokiej prowizji
  • wiadomości mejlowe z łatwo dostępnych adresów, takich jak Hotmail, zamiast domen firmowych, niezaufanych kontrahentów.

Stosuj się też do naszych zasad bezpiecznego bankowania.

Jesteś ofiarą oszustwa?

Jak najszybciej skontaktuj się z Bankiem oraz zgłoś przestępstwo na Policji.

POWRÓT